اخبار و رویدادها
پنجشنبه, ارديبهشت 30, 1395|تلاش امارات براي رقابت پذيري بازار بيمه ادامه خبر...
عضویت در خبرنامه
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات
تاریخچه شرکت بیمه آسیا
شرکت بیمه آسیا در تیر ماه سال 1338 به منظور انجام انواع معاملات بیمه و عملیات بازرگانی تاسیس شد . این شرکت در همان تاریخ ذیل شماره 6795 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید و بر اساس مصوبه شورای انقلاب اسلامی و لایحه قانونی ملی شدن موسسات بیمه و موسسات اعتباری ، مصوب سال 1358 شرکت بیمه آسیا از تاریخ 04/04/1358 ملی اعلام شد . در اوایل سال 1360 به دلیل عدم اجازه اشتغال به فعالیت برخی از شرکتهای بیمه ، ساختار و فعالیتهای شرکت بیمه آسیا ابعاد تازه ای گرفت و به استناد ماده دوم قانون اداره شرکتهای بیمه مصوب 13/09/1367 مجلس شورای اسلامی و به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارائی ، اساسنامه شرکت در جلسه مورخ 15/09/1368 به تصویب هیات وزیران رسید . صنعت بیمه کشور در زمان ملی شدن ( چهارم تیر ماه 1358) هنوز به رشد و بلوغ کامل نرسیده بود و تاثیر اتفاقات مربوط به وقوع انقلاب در کشور می توانست موجودیت آن را به مخاطره اندازد . بنابراین شورای انقلاب برای حفظ و نگهداری صنعت بیمه کشور و در جهت تقویت آن برای خدمت به مردم اقدام به ملی کردن شرکتهای بیمه خصوصی نمود . در آن مقطع هیات مدیره مشترکی از نمایندگان اعضای مجمع عمومی شرکتهای بیمه ( وزرای امور اقتصادی و دارائی ، بازرگانی ، برنامه و بودجه ،بهداری، کار ) به اتفاق رئیس کل بیمه مرکزی ایران ، اداره شرکتها را به عهده گرفت . هیات مدیره مشترک به منظور اصلاح ساختار صنعت بیمه پس از دو سال از تاریخ ملی شدن ( شهریور ماه سال 1360) فعالیت شرکتهای بیمه ملی شده به استثنای شرکتهای بیمه آسیا و البرز را متوقف نموده و به این ترتیب نوعی ادغام عملی در فعالیت دو شرکت باقی مانده صورت گرفت . بیمه مرکزی ایران و هیات مدیره مشترک به منظور تثبیت جایگاه قانونی شرکتهای بیمه و تمرکز اداره امور آنها در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام به تهیه مقدمات ( قانون نحوه اداره امور شرکتهای بیمه ) نمودند که بر اساس آن اولاً همه شرکتهای بیمه اعم از شرکت سهامی بیمه ایران که به عنوان یک شرکت دولتی فعالیت میکرد و شرکت بیمه آسیا ، البرز و دانا دارای اساسنامه متحد الشکل ، آیین نامه استخدامی مشترک و مقررات یکسان شدند ثانیاً سهام همه آنها متعلق به دولت اعلام شد به این ترتیب تصویب قانون نحوه اداره شرکتهای بیمه در سال 1367 توسط مجلس شورای اسلامی نقطه عطفی در تعیین تکلیف شرکتهای بیمه و بیمه مرکزی ایران به شمار میرود و بهمین مناسبت روز 13 آذر به دلیل تصویب قانون مذکور روز ( بیمه ) نام گرفت . 
بیمه آسیا در سال 1367 همزمان با تصویب قانون نحوه اداره شرکتهای بیمه به منظور تنظیم برنامه کاری و همچنین تعیین سیاست های استراتژیک خود مطالعات لازم را انجم داد . اولین قدم موثر در این راستا توسعه شبکه نمایندگی و اجرای تفویض اختیار کافی به نمایندگان بود به همین منظور جلسه ای با حضور کلیه نمایندگان ( مجمع نمایندگان ) بیمه آسیا تشکیل شد و آنها به ایجاد یک نوع تشکل در انجام امور و نظارت حرفه ای بر فعالیت های خود دعوت شدند . در سال 1977 شرکت آذر آسیا با مشارکت بیمه آسیا و بیمه آذر سیگورتای کشور آذربایجان تاسیس شد . 
در برنامه های توسعه بیمه آسیا اولویت اول تصویب شبکه فروش در داخل کشور تعریف شده بود و از سوی دولت جمهوری اسلامی وظیفه اداره خدمات بیمه کشور های خارجی به شرکت بیمه ایران محول شد و در برنامه های آینده بیمه آسیا در بازار های بین المللی پیش بینی شده است که با طی دوره خصوصی سازی و فراهم آمدن انسجام لازم در بازار بیمه و همچنین سازماندهی جدید بیمه آسیا در قالب بخش خصوصی ، آن بخش از برنامه نیز اجرا خواهد شد . 
در حالیکه در صنعت بیمه کشور در دو دهه اخیر متاثر از حوادث سهمی که در این مقطع روی داده و فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است و چنانچه مروری بر کارنامه بیست ساله بیمه آسیا شود بیمه آسیا از رشد و توسعه روز افزون این شرکت که حکایت از توسعه فرهنگ بیمه ، طراحی شبکه فروش گسترده و طراحی و توسعه انواع بیمه به ویژه بیمه عمر و پس انداز ، منازل مسکونی ، مسئولیت و بدنه اتومبیل و چالش های آن مواجه بوده است . 
انجمن صنفی شرکتهای خدمات بیمه ای بیمه آسیا در سال 1389 با مشارکت و همکاری های انجمن های صنفی بیمه ایران ، آسیا ، البرز، دانا و ملت مبادرت به ثبت انجمن صنفی شرکتهای خدمات صنعت بیمه کشور به شماره ثبت 248 مورخ 28/04/1388 در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران نمود که طبق قانون ( تاسیس بیمه مرکزی و بیمه گری مصوب 1350) دبیر کل آن نماینده اتاق بازرگانی از اعضای شورای عالی بیمه می باشد که همواره نماینده خود را در این شورا معرفی و با نگاه به اینکه سندیکای بیمه گران و انجمن صنفی شرکتهای نمایندگی صنعت بیمه کشور نیز با تعریف وسیعی که برای پذیرش عضویت نمایندگان صنعت بیمه تدارک دیده اند هر دو از تشکل توانمند و تخصصی اتاق بازرگانی ایران هستند که می توانند در جایگاه اتاق نقش بسیار خوبی در صنعت بیمه کشور ایفاء نمایند .